Imprezy Kowalskie

Tradycje kowalskie w Wojciechowie sięgają początków XX wieku. Wtedy to kowal Michał Ostrowski zbudował kuźnię przy głównym trakcie wsi. Przekazywana z pokolenia na pokolenie jego kuźnia w 1984 r. wzbudziła zainteresowanie organizatorów ogólnopolskich konkursów kowalskich, którzy szukali miejsca na zorganizowanie takiej imprezy. Po kilku miesiącach Wojciechów gościł kilkudziesięciu kowali z całej Polski. 

Kolejna taka impreza została zorganizowana w Wojciechowie w 1987 r. Wkrótce ich organizacją zajął się miejscowy Gminny Ośrodek Kultury.
Imprezy zyskiwały coraz większy rozgłos. Pokazy kucia na gorąco przyciągały coraz większą liczbę widzów. Kowalstwo zaliczane było wtedy do zawodów ginących, dlatego turyści przyjeżdżali aby zobaczyć kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa przy pracy, jak również kupić ich wyroby.
Zainteresowanie kowalstwem z roku na rok rosło, ręcznie kute elementy wyposażenia wnętrz i architektury zewnętrznej stały się niezwykle modne. Polski rynek zalewany produkcją masową w coraz większym stopniu poszukiwał ozdób oryginalnych i niepowtarzalnych. Stąd tak duże zainteresowanie imprezą, podczas której można było kupić czy zamówić wyrób robiony za pomocą tradycyjnych technik kowalskich. Ponadto od niepamiętnych czasów osoba kowala zadziwiała i intrygowała, szczególnie jego niezwykła umiejętność posługiwania się ogniem.
Podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali mistrzowie kowalstwa z Polski i z zagranicy startują w konkursie kowalstwa artystycznego, walcza o Nagrodę Kowali Polskich. Na oczach widzów wykuwają cudeńka z metalu, pokazując swoje mistrzostwo w tym fachu.
W czasach kiedy konie zostały zastąpione przez traktory niewątpliwą atrakcją Spotkań, jest również rozgrywany podczas imprez kowalskich  konkurs kucia konia.  Kowale na stoiskach promocyjnych reklamują i sprzedają swoje wyroby.Wiemy jak ważne w tym zawodzie są umiejętności i doświadczenie. Dlatego w Spotkaniach biorą udział rownież kowale, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia juz nie kują ale swoją wiedzę i doświadczenie moga przekazać młodym.
Od 1995 lat odbywają się tu również dwutygodniowe Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie, podczas których 16 adeptów zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu. Dzięki tym imprezom Wojciechów stał się centrum kowalstwa w Polsce, często jest pośrednikiem w zamówieniach na kowalskie wyroby, od 2003 r. działa tu Stowarzyszenie Kowali Polskich.
 Zainteresowanie jakie wzbudzały wyroby kowalskie wśród turystów zrodziło potrzebę, aby wykonane podczas imprez prace były udostępnione do zwiedzania przez cały rok. Dlatego w 1993 r. na najwyższej kondygnacji Wieży Ariańskiej zostało utworzone jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, w którym Znajduje się tu kilkaset eksponatów sztuki kowalskiej.
Imprezy kowalskie organizowane od niemal 30 lat w Wojciechowie to wielkie święto kowali i okolicznych mieszkańców.
Jest kilka punktów które cieszą się szczególną sympatią turystów i stanowią atrakcję imprezy. Rzesze widzów pragną uczestniczyć w rozpoczęciu imprezy kiedy to kowale odgrywają marsza kowalskiego na młoty i kowadła.
Podczas imprez kowalskich atrakcje  starają się zapewnić również okoliczni przedsiębiorcy. Miejscowi kwatery agroturystyczne oferują noclegi, twórcy ludowi sprzedają swoje wyroby, knajpy i restauracje prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klienta organizując u siebie koncerty, zabawy taneczne, oferując  kuchnię regionalną. Imprezom towarzyszy wystawa wyrobów kowalskich, występy zespołow folklorystycnych oraz gwiazd estrady.


Zarówno Ogólnopolskie Spotkania Kowali jak i Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie wnoszą ogromny wkład w ratowanie ginącego zawodu jakim jest ludowe kowalstwo artystyczne. Przyczyniają się do podtrzymywania tradycyjnych wzorów i technik kowalskich, zapoznania młodych ludzi z kowalstwem artystycznym i użytkowym a tym samym do zwiększenia ilości wykwalifikowanych rzemieślników oraz funkcjonujących kuźni. Dzięki nim ludowe kowalstwo artystyczne w dużym stopniu zostało uratowane przez zaginięciem.
Co roku w imprezach bierze udział ponad 10.000 widzów z całej Polski i z zagranicy. Specyficzny charakter imprez powoduje ogromne zainteresowanie środków masowego przekazu. Realizowane programy emitowane są na antenie telewizji ogólnopolskiej, a także poza granicami kraju.

 

 

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Imprezach prosimy o konktakt z organizatorem:

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
24 – 204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl
www.gokwojciechow.pl