Zakończyły się XVI Ogólnopolskie Spotkania Kowali Wojciechów 2016

11 lipca 2016

W dniach 8 – 10 lipca 2016 r. kowale artyści z całej Polski spotkali się w Wojciechowie Lubelskim. Impreza mocno osadzona w tradycji kowalskiej, bo organizowana nieprzerwanie od 1984 r. cieszy się niesłabnącą popularnością.

Mistrzowie uczestniczyli w wykładach i pokazach oraz startowali w konkursie kowalstwa artystycznego. W imprezie wzięło udział ponad 40 kowali. Spotkania ” Zachowanie spuścizny kowalstwa artystycznego poprzez pielęgnowanie tradycji oraz wspieranie współczesnych kontekstów jego występowania” podczas którego wysłuchali wykładów nt. „Regionalne wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie Dolnego Śląska, „Perły literatury kowalskiej”. Niecodziennym wydarzeniem imprezy było otwarcie wystawy pt. „Kowalstwo w literaturze europejskiej”
Sympozjum poprowadzili fachowcy – Jacek Bohdanowicz z Wrocławia oraz Marcin Mroczkowski z Krakowa i Marek Świątkowski z Pułtuska. W ramach Spotkań odbyło się również Walne Zebranie Stowarzyszenia Kowali Polskich, podczas którego kowale oraz środowiska naukowe i branżowe dyskutowali nad koncepcją funkcjonowania kowalstwa ludowego we współczesnej rzeczywistości.  na zebraniu odbyły się wybory Zarządu Stowarzyszenia, w wyniku ktorych zarząd pozostał w niezmienionym składzie zmienił się tylko skład Komisji Rewizyjnej.
W drugim dniu Spotkań mistrzowie zmierzyli się w konkursie kowalstwa artystycznego i w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Kowale do oceny przedstawili kute obrazy wykonane we własnej kuźni oraz wykutą na miejscu podstawkę pod gorące naczynia.

Uroczyste rozpoczęcie Ogólnopolskich Spotkań Kowali odbyło się w sobotę, 9 lipca o godz. 9.00. Po części oficjalnej nastąpiło losowanie kowadeł i tur czasowych.
O godzinie 10.00 rozbrzmiał uroczysty marsz kowalski grany na kowadle pod kierunkiem mistrza Kazimierza Kudły z Zawady woj. podkarpackie. Po tym kowale ubrani w jednolite koszulki okolicznościowe, przystąpili do konkursu kowalstwa artystycznego. Pod czujnym okiem jury w skład którego wchodzili – Jacek Bohdanowicz z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Henryk Borowski, mistrz kowalstwa z Sejn oraz Urszula Mirosław – opiekun Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie, kuli podstawki pod gorące naczynia. Temat pracy kutej podczas konkursu kowale poznali poprzedniego dnia, podczas spotkania organizacyjnego otwierającego Imprezę. Ze względu na ilość kowali kucie odbywało się w dwóch turach czasowych. Podczas konkursu powstało 16 niezwykle ciekawych, niepowtarzalnych i efektownych prac wyróżniających się niezwykłą pomysłowością i techniką kucia.
Na scenie obok kuźni prezentowała się Kapela Wojciechowska, Klub Seniora oraz Kapela MDK Bełżyce. Przy Wieży Ariańskiej odbywał pokaz kucia w wykonaniu uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. W ramach cyklu „Pokaż co potrafisz” uczniowie na demonstrowali zdobyte umiejętności. Równolegle przy kuźni odbywała się pokaz kucia noży z wykorzystaniem tradycyjnej kuźni polowej w wykonaniu Krzysztofa Panasa oraz pokaz inkrustacji jako techniki dekoratorskiej w wykonaniu Grzegorza Zalewskiego. O godz. 18.00 przy kuźni odbył się pokaz kucia konia przeprowadzony przez Damiana Prudzińskiego z Trąbek woj. mazowieckie, Jarosława Kotfasińskiego z Gostynina oraz Romana Czernieca z Wojciechowa. Godzinę później wszyscy kowale zebrali się w kuźni aby oddać swój głos na prace wykonane przez swoich kolegów. Przeliczone głosy wyłoniły zwycięzców Nagrody Kowali Polskich. Wieczorem kowale oraz zaproszeni goście spotkali się na wspólnym ognisku.
W niedzielę 10 lipca, jury omówiło, prace wykonane w konkursie kowalstwa artystycznego. Konstruktywne spostrzeżenia dotyczące techniki wykonania i zachowania zasad funkcjonalności obrazu oraz podstawki pod gorące naczynia byłu dla kowali bogatym źródłem wiedzy. O godz. 11.00 kowale spotkali się przy kuźni aby razem udać się na mszę św. w ich intencji. Na pamiątkę pobytu
w Wojciechowie przekazali dar dla kościoła – stojak na rowery wykonany przez mistrzów Kazimierza Kudłę Z Zawady woj. podkarpackie oraz Mariana Rejkowiecza z Koszyc woj. podkarpackie.
Po mszy, barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Wojciechowie udał się na plac przy Wieży Ariańskiej, gdzie odbywała się dalsza część Spotkań. Do późnych godzin nocnych widzowie mogli podziwiać kunszt kowalskiego rzemiosła podczas pokazu kucia w wykonaniu Andrzeja Karpińskiego z Orzysza woj. warmińsko – mazurskie i Łukasza Wnukowskiego z Chełma woj. lubelskie oraz Grzegorza Soleckiego z Rajca Poduchownego woj. mazowieckie. Jednocześnie odbywał się pokaz kucia broni białej w wykonaniu Krzysztofa Panasa i jego pomocników cieszący się również ogromnym zainteresowaniem kowali i publiczności. O godz. 15.00 nastąpiło uroczyste zakończenie XXII Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz XVI Ogólnopolskich Spotkań Kowali. Decyzją mistrzów – nauczycieli wszyscy uczestnicy Warsztatów otrzymali nagrody rzeczowe. Były to pamiątkowe młotki, na których mistrzowie złożyli podpisy oraz skrzynki narzędziowe i koszulki okolicznościowe.
szczególne zaangażowanie w pracy wyróżnienie i narzędzia firmy Stalmech otrzymał Ryszard Wolczak z Pakieny na Litwie , natomiast nagrody rzeczowe od Karczmy Biesiada Włodzimierza Czernieca otrzymali Sławomir Kornakowski z Leszna oraz Krzysztof Gaczyński z Wałbrzycha.
W konkursie kowalstwa artystycznego rozgrywanym podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali wzięło udział 16 drużyn. Przy ocenie jury brało pod uwagę wkład pracy w jej wykonanie, poziom artystyczny wykonanej pracy, zastosowanie regionalnych motywów zdobniczych np. przy zdobieniu ramy. Decyzją jury zwyciężył Marcin Butrykowski z Brześcia Kujawskiego. Nagrodą dla zwycięzcy było kowadło ufundowane przez Firmę Perun. II nagrodę otrzymał Grzegorz Soleckiego z Rajca Poduchownego woj. mazowieckie. Dwie równorzędne III nagrody w wysokości otrzymali Leszek Hejno z Katowic woj. śląskie oraz Janusz Kosmała z Koszęcina woj. śląskie. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić Edwarda Buczka z Bolimowa woj. łódzkie, Łukasza Wnukowskiego z Chełma woj. lubelskie, Jerzego Kwarcianego z Zamościa woj. lubelskie.
Dwie równorzędne Nagrody Kowali Polskich ufundowane przez Stowarzyszenie Kowali Polskich za najlepszą podstawkę pod gorące naczynia otrzymali Grzegorz Solecki z Rajca Poduchownego woj. mazowieckie oraz Leszek Hejno z Katowic, dwie równorzędne drugie nagrody zdobyli: Andrzej Kosakowski z Dobrocieszy woj. podkarpackie oraz Jerzy Kwarciany z Zamościa woj. Lubelskie. Natomiast w Konkursie Publiczności zwyciężył również Marcin Butrykowski z Brześcia Kujawskiego. Jury nagrodziło również kowali prowadzących pokaz kucia konia – Damiana Prudzińskiego z Trąbek woj. mazowieckie, Romana Czernieca z Wojciechowa oraz Jarosława Kotfasińskiego z Gostynina.
Fundatorem nagród pieniężnych był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ogromne zaangażowanie w organizację imprezy wykazało Stowarzyszenie Kowali Polskich świadcząc pomoc merytoryczną i doradczą. Członkowie Stowarzyszenia Kowali Polskich otrzymali koszulki oznaczone logo organizacji. Wszyscy mistrzowie uczestniczący w konkursie otrzymali nt. Kowalstwo pogranicza – ropczyckie reminiscencje autorstwa Krystyny i Władysława Tobiaszów ufundowane przez Burmistrza Ropczyc. Wszyscy pomocnicy kowali otrzymali farby do metalu ufundowane przez Firmę Polifarb Łódź.
Laureat Nagrody Publiczności Marcin Butrykowski otrzymał telefon komórkowy ufundowany przez firmę Beatel FHU Jacek Trojanowski.
Następnie wśród publiczności biorącej udział w konkursie zostały rozlosowane pamiątkowe upominki – koszulki okolicznościowe z imprezy oraz albumy „Kowalskie Dzieła Sztuki”.
Prace wykonane podczas konkursu wzbogaciły zbiory Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Stanowią one dla młodych pokoleń doskonały przykład regionalnego wzornictwa i tradycyjnego sposobu kucia. Wyroby te pozwolą uwrażliwić odwiedzających muzeum turystów na wyszukiwanie na rynku wyrobów kutych ręcznie i nauczą odróżniać dobrą sztukę kowalską od pseudokowalskich podróbek metaloplastycznych. Imprezy urozmaicił kiermasz sztuki ludowej, wystawa wyrobów kowalskich oraz występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady. Pokazy kucia w wykonaniu najlepszych polskich mistrzów kowalstwa oraz wspaniałe koncerty zespołów Power Play, Piękni i Młodzi oraz Małgorzaty Ostrowskiej przyciągnęły tysiące osób zainteresowanych sztuką kowalską. Do uatrakcyjnienia imprezy przyczyniła się również profesjonalna obsługa konferansjerska w wykonaniu Stanisława Jaskułki.

Impreza zakończyła się ok 23.00. Mamy nadzieję, ze zarówno kowale jak i publiczność spędzili miłe chwile na tegorocznym Święcie Kowali w Wojciechowie i z niecierpliwością czekają przyszłorocznego Spotkania, które planowane jest tradycyjnie na drugi weekend lipca.

Dziekujemy mistrzom za przepiękne prace pozostawione w Wojciechowie, podziwiamy ich talent i wkład pracy. Zapraszamy wszystkich do obejżenia tych dzieł w Muzeum Kowalswa. Obszerna relacja zdjęciowa na naszym facebook. 

Dziękujemy również sponsorom, którzy wsparli Imprezę:

 1. Perła – Browary Lubelskie – sponsor główny
 2. Totalizator Sportowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 3. Elektromeks Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 4. Klub Radnych „Dla Gminy Wojciechów”
 5. Radni Gminy Wojciechów niezrzeszeni w Klubie
 6. Sławomir Drozd – Biuro Wyceny Nieruchomości
 7. Anna Rynkowska – Radna Powiatu Lubelskiego
 8. Bank Spółdzielczy w Poniatowej Oddział w Wojciechowie
 9. Nałęczowianka
 10. Uzdrowisko Nałęczów
 11. PAWTRANS Holding Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- Stanisław Pawłowski
 12. Centrum Narzędzi Kowalskich PERUN
 13. Zakłady STALMECH – Spółdzielnia Pracy
 14. Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Polskich RAZEM
 15. POLIFARB – ŁÓDŹ
 16. Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów”
 17. Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe BEATEL – Jacek Trojanowski
 18. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe STACHYRA – Stanisław Stachyra
 19. Tartak Wojciechów – Roman Grelowski
 20. Serwis Drzewny – Tomasz Chomicki
 21. Sklep Wielobranżowy „GUCIO” – Sławomir Kruczek
 22. Kopalnia Piachu i Usługi Transportowe – Piotr i Edward Pochodyła
 23. Sklep LEWIATAN – Tadeusz Rumiński
 24. MARKOPOL
 25. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe STAHA – Halina i Stanisław Maj
 26. Piekarnia EMTO, Emilia Filipiak
 27. Krzyszrof Wdowiak – Studnie Głębinowe
 28. Karczma Biesiada, Włodzimierz Czerniec
 29. Sklep Wielobranżowy ODIDO, Agnieszka Szewczyk
 30. Marek Wojtaś – Objazdowy Bar

oraz Patronom Medialnym:

 1. TVP Lublin
 2. Radio Lublin
 3. Kurier Lubelski
 4. Koziołek.pl
 5. Informacyjna Agencja Samorządowa