Skuza Ryszard Tadeusz

ul. Chodkiewicza 82,
25-139 Kielce, woj. świętokrzyskie
Pozostańmy w kontakcie
tel. 603 410 770

Jeden z niewielu kowali zrzeszonych w stowarzyszeniu pochodzący z województwa świętokrzyskiego. Artysta, choć posiada wykształcenie techniczne od czasów szkolnych uczestniczył i był laureatem licznych konkursów plastycznych. Kowalstwem zajmuje się od niedawna, jednak z wielkimi sukcesami, gdyż posiada status twórcy ludowego. Jego prace można oglądać w muzeach w Wojciechowie, Legnicy, Ropczycach, Szydłowie, w Muzeum Wsi Kieleckiej oraz we własnej galerii mieszczącej się w Kielcach ul. Manifestu Lipcowego 15
Do Wojciechowa przyjeżdża od 1998 roku, kiedy to uczestniczył jako uczeń w Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich. Obecnie startuje w Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali jako mistrz. Jest corocznym laureatem konkursów kowalskich w Legnicy, Sielpi i Bukowinie Tatrzańskiej. Uprawia kowalstwo artystyczne i użytkowe. Zakres wykonywanych usług: kute meble, meble ogrodowe, akcesoria, wyroby dekoracyjne, okucia, statuetki. Specjalność: ELEMENTY OŚWIETLENIOWE. Jego domeną są produkty do wystroju wnętrz, w których nie stosuje gotowych elementów, wszystkie prace wykonuje ręcznie, z zachowaniem tradycyjnych metod.

Ważniejsze osiągnięcia Ryszrada Skuzy:
– II miejsce w XXVI Konkursie Sztuki Religijnej „Civitas Christiana”
– II nagroda w VI Ogólnopolskim Jarmarku Kowalskim w Ropczycach
– II miejsce w konkursie kowalstwa artystycznego i nagroda mediów lubelskich podczas X Ogólnopolskich Spotkań Kowali – Wojciechów 2004
Twórczość p. Ryszarda jest doceniana również za granicą naszego kraju – I miejsce w Plauen – Niemcy. Ma na swoim koncie również pokazy kucia na Węgrzech i w Czechach.

Czyste artystyczne kowalstwo to profesja zanikająca, zawód kowala często mylony jest ze ślusarzem. Pokazy kowalstwa w wykonaniu Ryszarda Skuzy umożliwiają poznanie sztuki tworzenia przedmiotów z metalu. Dzięki wyobraźni kowala zwykły, prosty kawałek metalu może zmienić się w coś niezwykłego.
Jego oferta pokazów kowalstwa skierowana jest do organizatorów różnych imprez, którzy zechcą przedstawić swoim gościom coś oryginalnego. Podczas pokazu na żywo Ryszard Skuza wykuwa drobne detale z metalu wyłącznie tradycyjnymi metodami. Widzowie często mają okazje wziąć czynny udział w pokazie i pomagają przy najprostszych czynnościach.

Na pokazy przywozi ze sobą palenisko, kowadło, niezbędne narzędzia oraz kilka wyrobów kowalskich do sprzedaży. Organizator powinien zapewnić źródło prądu (15W) troszkę cienia i przede wszystkim dużą, ciekawską widownię.

Cennik pokazów:
godzina pokazu – 70zł (pokaz musi trwać minimum 4 godziny)
dojazd – 1.20 zł/km (dojazd liczony w jedną stronę, odległość od Kielc określana jest za pomocą narzędzia wyznaczania trasy na stronie zumi.pl. )

ul. Chodkiewicza 82
25-139 Kielce

tel kom. 603 410 770

e-mail: kowal@rskowal.eu

www.rskowal.eu