Czerniec Roman

Wojciechów 153,
24-204 Wojciechów Lubelski
Pozostańmy w kontakcie
tel. 81 517 73 05, 691 053 403
Sprzedaż wysyłkowa: 669 047 503

Pierwszym kowalem w Wojciechowie był dziadek Romana – Michał Ostrowski, który w r. 1920 wybudował drewnianą kuźnię, stojącą w tym miejscu co obecnie. W 1952 r. pracę w kuźni rozpoczął jego ojciec – Józef Czerniec. Roman kuje w rodzinnej kuźni od 16 roku życia. Jego największą pasją było podkuwanie koni, a uczył go tej sztuki dziadek i ojciec.
W 1979 roku pan Roman przebudował starą drewnianą kuźnię na murowaną. Po drugim generalnym remoncie w 1994 roku kuźnia stała się wizytówką Wojciechowa oraz celem częstych wycieczek z kraju i zagranicy. Od 1984 roku co dwa lata odbywają się w niej organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie Ogólnopolskie Spotkania Kowali, a od 1995 każdego roku Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. W imprezach tych każdego roku bierze udział ponad 60 kowali z Polski i z zagranicy. Malejące zapotrzebowanie na kucie koni i inne prace użytkowe sprawiły, że pan Roman przestawił się na kowalstwo artystyczne. Od 2003 r. Roman Czerniec pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Kowali Polskich.

Kowal posiada dyplom mistrza w zawodzie kowal oraz przygotowanie pedagogiczne. Posiada na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, wśród których najbardziej znaczące to:

I miejsce w Konkursie Kowalstwa Artystycznego podczas Ogólnopolskich Spotkń Kowali Wojciechów 1994 r.

Brązowy Medal Zasługi,

Odznaka Zasłużony Działacz Kultury,

Wyróżnienie od bylego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego,

Nagroda im Władysława Stanisława Reymonta,

Statuetka Orła Biznesu w kategorii Wielopokoleniowa Firma Rodzinna

Kuźnia Romana Czernieca jest obiektem zainteresowania licznej grupy turystów. Dla grup wycieczkowych, szczególnie dziecięcych i młodzieżowych organizowane są pokazy kucia podkowy połaczone z barwnymi opowieściami kowala o historii kuźni.  Podczas 45 minutowej lekcji edukacyjnej kowal przybliża tajniki fachu kowalskiego, angażując uczestników we współtworzenie wyrobów kowalskich.

Ponadto w programie:

Zwiedzanie kuźni

Zwiedzanie galerii wyrobów kowalskich

Zakup pamiątek (podkowy na szczęście i inne wyroby artysty kowala)

Pokazy są ciekawą i poznawczą lekcją historii rzemiosła, stanowią często dla młodych ludzi jedyną możliwą formę zetknięcia się z pracą kowala. Kużnia leży na Szlaku Żelaza i Kowalskich Tradycji Ziemi Wojciechowskiej

Czas zwiedzania: – 1 godzina

Koszt – dzieci i młodzież w wieku szkolym – 4,50 zł + Vat

dorośli – 5,00 zł + Vat

Czynne – codziennie w godzinach 8.00 – 18.00

w niedziele i święta pokazy wyłacznie po wczesniejszym uzgodnieniu tel. 691 053 403

Pokazy wyjazdowe

Kowal chętnie wyjeżdża na pokazy kowalstwa w terenie. Swoją obecnością uświetnia szereg imprez okolicznościowych (dożynki, festyny, a także wesela i uroczystości rodzinne). Podczas pokazu na żywo wykuwa podkowy na szczęście z dedykacjami lub drobne detale z metalu wyłącznie tradycyjnymi metodami za pomocą młota i kowadła. Widzowie często mają okazję wziąć czynny udział w pokazie i pomagają przy najprostszych czynnościach.

Na pokazy kowal przywozi ze sobą palenisko, kowadło, niezbędne narzędzia oraz własne wyroby kowalskie do sprzedaży. Organizator powinien zapewnić bezpieczny plac  minimum 3 x 3 m oraz źródło prądu.

Cennik: w zależności od lokalizacji i rodzaju imprezy – do uzgodnienia

Wojciechów 153,
24-204 Wojciechów
tel. 0-81 517-73-05,
tel. kom. 0-691-053-403