Buczek Edward

ul. Zastodolna 5,
99 - 417 Bolimów, woj. łódzkie
Pozostańmy w kontakcie
046 838 02 83

Edward Buczekukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową o specjalności kowal przemysłowy. W latach 1968-1970 będąc w wojsku pracował z kowalem, który wprowadził go w tajniki kowalstwa artystycznego. Po wojsku pogłębiał praktykę kowalską. Choć przez długie lata pracował jako blacharz samochodowy,jego prawdziwą pasją pozostawało kowalstwo artystyczne. Swój zakład kowalski założył w 1999 roku. Za cel w swojej pracy postawił sobie przede wszystkim wysoką jakość i dokładność każdego stworzonego wyrobu. Wciela w zycie ideę, że właśnie stara tradycja kowalska oraz wysiłek pracy rąk kowala dodają tym wyrobom uroku, pokazują ich duszę.
Elementy kowalskie wykonywane przez Edwarda Buczka tworzone są z sercem. Każdy wyrób ściśle związany jest z osobistym marzeniem jego przyszłego właściciela, a wiedza i doświadczenie kowala zawsze są pomocne w stworzeniu idealnego projektu, który spełni oczekiwania klienta. Oprócz bram różnego typu i ogrodzeń, zajmuje się bajecznym światem balustrad, mebli,świeczników czy karniszy. Przed składaniem całości z kilku elementów, każdy z nich poddany zostaje dokładnemu oczyszczeniu i zabezpieczeniu odpowiednimi farbami, aby złożony w całość dawał pewność wzorowej odporności na działanie czynników atmosferycznych. Na życzenie klienta elementy ruchome mogą być wyposażone w specjalnie do tego celu wykonane urządzenia sterowane drogą radiową, a wszystko dla Państwa komfortu korzystania z tych zabezpieczeń, które niejednokrotnie są elementami dość ciężkimi.
Edward Buczek stopniowo wzbogaca swoją ofertę o nowe wzory z wykorzystaniem techniki patynowania gotowych elementów. Technika ta pozwala postarzeć (dopasować dany wzór do odpowiedniej epoki) za pomocą patyny koloru złotego, srebrnego, brązowego czy zielonego.
Dla niektórych klientów wytwarza poszczególne elementy składowe przeznaczone do samodzielnego montażu, co w znacznym stopniu zmniejsza koszty finalnego produktu.

Edward Buczek od 2005 r. bierze udział w konkursach kowalstwa artystycznego organizowanych w Wojciechowie

jest zdobywcą”

–  III Nagrody Kowali Polskich podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej – Wojciechów 2007

– Wyróżnienia w konkursie kowalstwa artystycznego podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali – Wojciechów 2008

– Nagrody Radia Lublin w Konkursie Mediów Lubelskich podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali – Wojciechów 2008

– II miejsca w Konkursie o Nagrodę Kowali Polskich podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej –  Wojciechów 2011

Po wybudowaniu nowej Kuźni, Edrwar Buczek w starej starym budynku organizuje pokazy kowalstwa dla odwiedzających Bolimów wycieczek.

Kuźnia jest chętnie odwiedzana przez wycieczki młodzieży szkolnej, gdzie z wielkim zainteresowaniem uczniowie obserwują jak z kawałka metalu powstaje element ozdobny. Doskonałym uzupełnieniem takowych pokazów są opowieści o kowalstwie, jego historii i technikach. Prezentowane sa również kolekcje  narzędzi i maszyn kowalskich z dawnych lat Warsztat odwiedzany jest również przez grupy wycieczkowe osób dorosłych jako jedna z wielu atrakcji turystycznych okolic Bolimowa. Ochotnicy mogą samodzielnie pod nadzorem kowala spróbować swoich sił w formowaniu prostych wyrobów kowalstwa artystycznego. Są to przede wszystkim małe podkowy oraz inne wyroby, np. kwiaty i dekoracje.
Rytmiczne dźwięki uderzeń młotów, odgłosy kowadła, zapach rozpalonej kotliny i opowieści kowala sprawiają, iż pokazy owe stają się dla młodych i starszych ich uczestników nie lada atrakcją. Uczestnicy pokazów mają okazje zobaczyć również odrestaurowane stare zabytkowe narzędzia kowalskie.

Oferujemy kupno pamiątkowej „podkówki na szczęście”.

Koszt pokazów to 5 PLN z VAT/osoba
Koszt podkówki to 10 PLN z VAT
Czas trwania 1,5-2 godz
Oprócz podkówek można nabyć inne wyroby kowalskie, takie jak: kwiaty, świeczniki, ozdobne elementy wiszące lub stojące.
Pokazy kowalstwa to również forma zainteresowania tym zawodem ludzi młodych.

Edward Buczek

ul. Zastodolna 5

99  – 417 Bolimów

tel. 046 838 02 83

kowal@bolimow.net

www.kowal.bolimow.net