Kowalstwo po czesku

26 maja 2022

Za naszą południową granicą,  w Czechach,  kowalstwo ma się dobrze i prężnie się rozwija.

W dniach  21 – 22.05.2022 odbyła się Impreza Kowalska w Zamek Čechy pod Kosířemz, na której gościł również kowal z Polski – Piotr Spallek.  Była to doskonała okazja by zobaczyć jaka jest sytuacja z kowalstwem w Czechach.

Mały urokliwy zameczek, ukryty w parku, a w jego cieniu grupa kowali: mistrzów i uczniów pracujących wspólnie przy kowadłach, tworzących jak co roku, chodź tym razem w nowym miejscu, pracę wspólną.  Impreza ta, to doskonała okazja do podpatrzenia nowych technik i szlifowania swoich umiejętności.

Kowale w towarzystwie rodziny celebrują wspólne spotkanie. A wieczorem wspólna biesiada, muzyka i śpiew. Każdy jest tam mile widziany. Kolegę po fachu z Polski przywitają tam z uśmiechem i dobrym słowem, nakarmią i ugoszczą w sposób tak charakterystyczny dla Słowian. Mili i serdeczni, chętnie do rozmów i dzielenia się wiedzą. Wielu z nich to kowale z dziada pradziada i widać, że młode pokolenie chętnie idzie w ślady przodków. Naukę zaczynają w domu pod okiem ojca lub dziadka, ale jak sami mówią aby być dobrym kowalem muszą popracować w różnych kuźniach, pod okiem różnych mistrzów.

Młodzi czescy kowale mogą podjąć naukę zawodu w 16 państwowych szkołach kowalstwa, 5 szkołach podkuwaczy i licznych szkołach rzemiosła. Ich talent zachwyca, a dobra energia jest zaraźliwa.

Są ciekawi kolegów z Polski ale ich grafik jest tak napięty, więc nie wiadomo czy znajdą czas by odwiedzić nas w tym roku w Wojciechowie.

Mamy jednak nadzieję, że uda nam się wspólnie pokuć, porozmawiać i wymienić się doświadczeniami.