Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2021 – zapraszamy

8 lipca 2021

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie w dniach 9–11 lipca 2021 r. organizuje Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej. Podczas imprezy spotkają się najlepsi kowale z całej Polski.  Impreza realizowana jest przy wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W tym roku Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej organizowane są w formie hybrydowej. W trybie stacjonarnym swój udział zapowiedziało 15 drużyn kowalskich, natomiast w trybie korespondencyjnym 5 drużyn. Zmierzą się oni w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Targi rozpocznie sympozjum „Wspieranie zjawisk związanych z ochroną i transformacją tradycyjnego kowalstwa artystycznego” w ramach którego zostaną przeprowadzone wykłady: „Wykorzystywanie metalu w tradycyjnej kulturze ludowej” oraz ,,Kowalstwo architektoniczne – dawniej i dziś. Spojrzenie kowala – architekta’’

W sobotę 10 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali kratę okienną natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. W tym dniu przewidziano również pokaz ,,Techniki ogniowe – obróbka plastyczna szkła dekoracyjnego i użytkowego” oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 29 czerwca.

W niedzielę 11 lipca oprócz pokazów kowalstwa mistrzowie będą promować i sprzedawać swoje wyroby.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej oraz występy gwiazd estrady. Swoją ofertę przedstawią również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego.

Po imprezie planowana jest wirtualna wystawa prac konkursowych, Konkurs o nagrodę Publiczności – głosowanie internautów oraz wydany zostanie katalog prac konkursowych.

Program imprezy