Trwają przygotowania do XXVI Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich Wojciechów 2020

3 lipca 2020

Już w najbliższy wtorek, 7 lipca 2020 r. (wtorek) rozpoczną się XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem realizowanego zadania jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób,
z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 22 do 58 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także zarządca stajni czy artysta rzeźbiarz. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie  z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Marek Święch.

Ze względu na panujące warunki epidemiczne XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie odbywać się będą na placu przy Wieży Ariańskiej. 

Program imprezy:

7 lipca –  Godz. 10.00 – Rozpoczęcie XXVI Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – spotkanie organizacyjne
(Wieża Ariańska – siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie)

14.00 ROZPALENIE PALENISK KOWALSKICH – POCZĄTEK ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH PRZY WIEŻY ARIAŃSKIEJ

8 – 18 lipca w godzinach 8.00 – 18.00–  Nauka podstawowych technik kowalskich i zdobnictwa, pokazy umiejętności kowalskich w wykonaniu  mistrzów – instruktorów oraz wykłady teoretyczne.

Jednocześnie informujemy, że XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali w tym roku odbywać się będą w formule wirtualno – korespondencyjnej. W ramach Spotkań zostaną zorganizowane: Korespondencyjny Konkurs Kowalstwa Artystycznego, Konkurs o Nagrodę Publiczności – głosowanie internautów, Wirtualna wystawa prac konkursowych, wydanie Katalogu prac konkursowych.

Wszystkich kowali zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o kontakt z organizatorem

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, Wojciechów 9, 24 – 204 Wojciechów, tel. 81 517 72 10, 517 76 22;
e-mail: gok@agroturystyka.pl; kowale@kowale.com.pl

Zapraszamy

Stowarzyszenie Kowali Polskich | Trwają przygotowania do XXVI Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich Wojciechów 2020 - Stowarzyszenie Kowali Polskich
class="post-template-default single single-post postid-3411 single-format-standard samba_theme samba_left_nav samba_left_align samba_responsive wpb-js-composer js-comp-ver-5.1 vc_responsive"