Wojciechów czeka na młodych kowali

1 lipca 2019

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie pełną parą przygotowuje się do rozpoczęcia XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Rozstawiane są paleniska i kowadła, kuźnia przygotowywana jest na dwutygodniowy pobyt adeptów sztuki kowalskiej.  

 

Warsztaty rozpoczną się już jutro, 2 lipca 2019 r. Realizowane są przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ich głównym celem jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. 

 

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

 

 

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 56 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane  pracą w metalu, ale także projektant, konserwator dzieł sztuki czy tłumacz języka chińskiego. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie: Andrzej Słowik – woj. podkarpackie, Kazimierz Kudła – woj. podkarpackie, Ryszard Skuza – woj. świętokrzyskie.

Doskonałym uzupełnieniem nauki będą organizowane w dniach 12–14 lipca Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej 2019. Osoby, które spełniają odpowiednie warunki będą w Wojciechowie zdawać egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala.