Podsumowanie Imprez Kowalskich Wojciechów 2019

17 lipca 2019

Zakończyły się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej w Wojciechowie, odjechali też uczestnicy XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Imprezy te to wielkie społeczności kowalskiej, a także całego Wojciechowa, który nieprzerwanie od 35 lat w lipcu staje się stolicą tego zawodu. W tym roku ogólna liczba goszczących w Wojciechowie kowali i miłośników tego zawodu sięgała 70.
Organizatorem imprezy od wielu lat jest Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, który począwszy od pozyskania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od władz lokalnych oraz sponsorów do zadbania o najmniejszy szczegół, wkłada bardzo duży wysiłek aby impreza była zorganizowana na jak najlepszym poziomie.
W XXV Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich wzięło udział szesnaście osób z terenu całej Polski. Były to osoby w większości zawodowo związane z pracą w metalu – początkujący kowale, ślusarze i metaloplastycy ale również osoby na co dzień zajmujące się bardzo odległą od kowalstwa działalnością. Wśród uczniów znaleźli się: tłumacz języka chińskiego, programista czy pracownicy dużych korporacji. Adepci sztuki kowalskiej nabywali i doskonalili swoje umiejętności pod kierunkiem mistrzów: Andrzeja Słowika woj. podkarpackie, Ryszarda Skuzy woj. świętokrzyskie, Kazimierza Kudły woj. podkarpackie. Podczas Warsztatów uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych, poznając podstawowe techniki oraz narzędzia kowalskie i inne urządzenia związane z pracą kowala. Wysłuchali wykładów o historii kowalstwa, o przepisach prawnych w prowadzeniu kuźni, o marketingu, a także o projektowaniu wyrobów kowalskich. Ponieważ zajęcia praktyczne odbywały się w czynnej kuźni, uczniowie mogli obserwować życie warsztatu kowalskiego i zetknąć się z prawdziwymi klientami, a także z odwiedzającymi turystami. 
W ramach nauki organizowane były pokazy, podczas których instruktorzy prezentowali uczniom min. wykonywanie i regenerację narzędzi kowalskich oraz zabezpieczania wyrobów przed korozją. Każde zajęcia poprzedzone były instruktażem ze szczegółowym omówieniem wykonywanej czynności bądź operacji. Zajęcia trwały po 9 godzin dziennie. Zwiedzając Muzeum Kowalstwa uczniowie zapoznali się z dawnymi narzędziami używanymi w kuźni oraz z technikami zdobienia i kucia metalu na przykładzie wyrobów mistrzów kowalstwa z Polski i zagranicy.
Podczas zajęć praktycznych młodzi kowale wykonywali różne prace, na podstawie których poznawali kolejne techniki kowalskie. W tym roku powstały tradycyjne gwoździe kowalskie, podkowy, zawiasy, a także kwiaty oraz piękny krzyż. Kucie każdej z prac pozwalało przećwiczyć przynajmniej trzy poznane podstawowe operacje kowalskie. Mistrzowie Warsztatów w wolnych chwilach wykuwali prace przeznaczone na aukcję, z której dochód przekazany zostanie dla poszkodowanych mieszkańców Gminy Wojciechów w wyniku przejścia trąby powietrznej w maju bieżącego roku.

Kulminacją imprez kowalskich były Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej organizowane w dniach 12 – 14 lipca 2019 r. Ponad 40 kowali artystów z całej Polski, uczestniczyło w wykładach i pokazach oraz startowało w konkursie kowalstwa artystycznego.

Podczas Sympozjum kowale wysłuchali wykładów nt. „Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia”, który wygłosił Wojciech Kowalczuk etnograf z Białegostoku oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych” autorstwa Krzysztofa Stefańskiego z Sejn woj. podlaskie.
W ramach Targów odbyło się również Walne Zebranie Stowarzyszenia Kowali Polskich, podczas którego oprócz omówienia spraw bieżących przyjęto do grona zrzeszonych kowali nowych członków, a także wybrano nowy Zarząd.
W drugim dniu targów mistrzowie zmierzyli się w konkursie kowalstwa artystycznego i w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Jako pracę domową kowale do oceny przedstawili dwuosobowe ławeczki ogrodowe. Natomiast temat pracy wykonywanej w Wojciechowie ogłoszony został na spotkaniu organizacyjnym w przeddzień konkursu. W tym roku była to wykładka do zamka zapadkowego. Ponieważ kowale już na co dzień tego przedmiotu nie kują, przykładowy zamek zapadkowy został wypożyczony z Muzeum Lubelskiego, aby kowale mogli się jemu dokładnie przyjrzeć i przeanalizować zasady poprawnego wykonania.
Uroczyste rozpoczęcie Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej, odbyło się w sobotę, 13 lipca o godz. 9.00. Po części oficjalnej nastąpiło losowanie kowadeł i tur czasowych. O godzinie 10.00 rozbrzmiał uroczysty marsz kowalski grany na kowadle przez Marcina Cimka oraz Macieja Wiśniewskiego. Po tym kowale ubrani w jednolite koszulki okolicznościowe przystąpili do konkursu kowalstwa artystycznego. Pracowali pod czujnym okiem jury w skład którego wchodzili – Wojciech Kowalczuk, etnograf z Białegostoku, Kazimierz Kudła, mistrz kowalstwa z Zawady woj. podkarpackie oraz Urszula Mirosław – pracownik Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. W konkursie wzięło udział 16 drużyn z całej Polski. Ze względu na ilość kowali, kucie odbywało się w dwóch turach czasowych. Wykładki wykonane podczas konkursu wyróżniały się różnorodnością kształtów i zdobień, a także funkcjonalnością i zastosowaniem tradycyjnych technik kowalskich. Przez cały dzień były prowadzone przez Telewizję Lublin i Radio Lublin relacje na żywo z Imprezy oraz z ciekawych turystycznie miejsc w Wojciechowie. Audycje obfitowały w liczne wywiady z władzami Wojciechowa, organizatorami Warsztatów i Targów Kowalskich oraz z mistrzami kowalstwa i adeptami tego zawodu.
Na scenie obok kuźni prezentowały się zespoły Ariadna i Swojacy oraz Kapela Wojciechowska. Przez cały dzień przy kuźni odbywał się pokaz tradycyjnych i współczesnych technik łączenia metali nieżelaznych w wykonaniu Krzysztofa Stefańskiego. Pokaz ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem kowali i uczniów, a także publiczności.

Od godziny 14 uczestnicy Warsztatów wykonywali przy Wieży Ariańskiej pokazy kucia prac dowolnych, natomiast w godzinach popołudniowych kowale Marcin Gnojski oraz Leszek Hejno wykonali dla uczniów profesjonalny pokaz zgrzewania metalu.
O godz. 18.00 przy kuźni odbył się pokaz kucia konia przeprowadzony przez Damiana Prudzińskiego z Trąbek woj. mazowieckie wraz z pomocnikiem Maciejem Miziołkiem. Pod koniec dnia wszyscy kowale zebrali się w kuźni aby oddać swój głos na prace wykonane przez swoich kolegów. Przeliczone głosy wyłoniły zwycięzców Nagrody Kowali Polskich.
Wieczorem kowale oraz zaproszeni goście spotkali się na wspólnym ognisku, a dla licznie zgromadzonej publiczności przy Wieży Ariańskiej zagrał zespół Effect, po którym do zabawy zaprosił DJ K-Tronic.
niedzielę 14 lipca, jury omówiło, prace wykonane podczas konkursu kowalstwa artystycznego. Konstruktywne spostrzeżenia dotyczące techniki wykonania i zdobienia, a także zachowania zasad funkcjonalności i estetyki

ławek ogrodowych a także wykładek do zamków zapadkowych były dla kowali bogatym źródłem wiedzy. O godz. 11.00 kowale spotkali się przy kuźni aby razem udać się na mszę św. w ich intencji. Na pamiątkę pobytu w Wojciechowie przekazali jedną z ławek ogrodowych jako dar dla kościoła.
Po mszy, barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Wojciechowie udał się na plac przy Wieży Ariańskiej, gdzie odbywała się dalsza część Targów. Zgromadzeni widzowie wysłuchali koncertu Wojciechowskiej Orkiestry Dętej oraz Klubu Seniora. Duże zainteresowanie publiczności wzbudzały bardzo widowiskowe pokazy kucia w wykonaniu Katarzyny i Tomasza Peplinskich z Jędrzejewa woj. kujawsko – pomorskiego, Marcina Gnojskiego z miejscowości Jelcz – Laskowice woj. dolnośląskie oraz Maćka Wiśniewskiego z Elbląga woj. warmińsko – mazurskiego. Kowalom w pokazach pomagali również uczniowie Paweł Maciejewski oraz Sławek Bensz. Pokazy trwały do późnych godzin nocnych, a widzowie nie odstępowali na krok podziwiając kunszt kowalskiego rzemiosła.
O godzinie 14.30 wszyscy zebrali się przy wjeździe do Wieży Ariańskiej aby uczestniczyć w niecodziennej uroczystości otwarcia Alei Zasłużonych Kowali. Podczas ceremonii władze wojewódzkie, powiatowe i gminne oraz Agnieszka Gąska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie przecinali łańcuch wykuty przez kowali.

Następnie wszyscy przeszli Aleją, na której umieszczono 15 medalionów odlanych z brązu upamiętniających nazwiska kowali, którzy w latach 80 – tych i 90 – tych brali czynny udział w organizacji pierwszych konkursów kowalskich, tworzeniu formuły Warsztatów Kowalskich oraz Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Na scenie uhonorowani kowale oraz przedstawiciele rodzin kowali nieżyjących otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy „Zasłużony dla Kowalstwa Polskiego”. Nagrodzeni zostali również wszyscy obecni przedstawiciele władz finansujących i wspierających, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury.
O godz. 15.00 nastąpiło uroczyste zakończenie XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Decyzją mistrzów – nauczycieli wszyscy uczestnicy Warsztatów otrzymali nagrody rzeczowe. Były to pamiątkowe młotki, na których mistrzowie złożyli podpisy oraz skrzynki narzędziowe i koszulki okolicznościowe. Wyróżnieni: Łukasz Marek zam. Białki Tatrzańskiej woj. małopolskie, Bartłomiej Kościsz z miejscowości Ubiad woj. małopolskie, Dawid Jach z Tyrawy Wołowskiej woj. podkarpackie, otrzymali dodatkowo narzędzia ufundowane przez firmę Stalmech z Kielc.
W konkursie kucia artystycznego rozgrywanym podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej wzięło udział 16 drużyn. Przy ocenie jury brało pod uwagę zastosowanie tradycyjnych technik kowalskich i tradycyjnego zdobnictwa, wierność regionalnej tradycji, wkład pracy w ich wykonanie, poziom techniczny i artystyczny wykonanej pracy i jej funkcjonalność.
Ze względu na dużą różnorodność wykonywanych prac jury w tym roku postanowiło przyznawać nagrody w dwóch kategoriach. Za pracę domową – ławkę ogrodową dwuosobową, jury przyznało dwie pierwsze nagrody finansowe: Rafał Fic z Wrocławia woj. dolnośląskie oraz Jerzy Kwarciany z Zamościa woj. lubelskie. Trzy drugie nagrody finansowe otrzymał Tomasz Peplinski z Jędrzejewa woj. kujawsko – pomorskie, Waldemar Kolasa z Lubyczy Królewskiej woj. lubelskie oraz Jarosław Majdan z Wólki Panieńskiej woj. lubelskie. Trzy równorzędne trzecie nagrody finansowe dla Andrzeja Kani z Cekanowa woj. mazowieckie, Leszka Supińskiego z Gdańska woj. pomorskie, Janusza Śwista z Futomy woj. podkarpackie
Wyróżnienia I stopnia oraz nagrody finansowe otrzymali: Marcin Gnojski z miejscowości Jelcz – Laskowice woj. dolnośląskie, Marek Banasiak z Siedlina woj. mazowieckie, Maciej Wiśniewski z Elbląga woj. warmińsko – mazurskie. Wyróżnienia II stopnia oraz nagrody finansowe otrzymali Marcin Cimek z miejscowości Strachosław woj. lubelskie, Leszek Hejno z Katowic woj. śląskie ponadto nagrody za udział otrzymali Witold Sołtys z Muniny woj. podkarpackie, Grzegorza Krasińskiego z Ustki woj. pomorskie, Wiesław Pogorzelski z Babic Starych woj. mazowieckie. Wszyscy pomocnicy mistrzów otrzymali farby ufundowane przez Polifarb Łódź.
W kategorii „wykładka do zamka zapadkowego” komisja postanowiła nie przyznawać I miejsca. Drugą nagrodę otrzymał Grzegorz Krasiński z Ustki woj. zachodnio-pomorskie, III nagrodę Marek Banasiak z Siedlina woj. mazowieckie oraz dwa wyróżnienia otrzymali Rafał Fic z Wrocławia oraz Marcin Cimek z Chełma woj. lubelskie.
Swoją nagrodę przyznała również Firma Perun produkująca narzędzia kowalskie. Jej właściciele Paulina i Jan Białowąs po dokładnym obejrzeniu ławek przestawionych do konkursu postanowili ofiarować kowadło o wadze 30 kg Marcinowi Gnojskiemu z woj. dolnośląskiego.

W roku bieżącym kowale tradycyjnie głosowali na prace swoich kolegów przyznając Nagrodę Kowali Polskich. W kategorii „ławka ogrodowa” nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Kowali otrzymał Rafał Fic z Wrocławia, natomiast w kategorii „wykładka do zamka zapadkowego” I miejsce zdobył Tomasz Peplinski z Lniana woj. kujowsko – pomorskie , drugą nagrodę otrzymał Leszek Supiński z Gdańska woj. pomorskie i trzecią nagrodę otrzymał Leszek Hejno z Katowic woj. śląskie

Natomiast Laureatem Nagrody Publiczności zostali: Janusz Świst z Futomy woj. podkarpackie oraz Andrzej Kania z Cekanowa woj. mazowieckie Otrzymali oi nagrody rzeczowe ufundowane przez Karczmę Biesiadę Włodzimierza Czernieca. Wśród publiczności biorącej udział w głosowaniu zostały rozlosowane pamiątkowe upominki – koszulki okolicznościowe z imprezy oraz gadżety oraz pamiątkowe albumy promujące Gminę Wojciechów.

Jury nagrodziło również kowali prowadzących pokaz kucia konia – Damiana Prudzińskiego z Trąbek woj. mazowieckie z pomocnikiem Maciejem Miziołkiem.
Fundatorem nagród pieniężnych był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ogromne zaangażowanie w organizację imprezy wykazało Stowarzyszenie Kowali Polskich świadcząc pomoc merytoryczną i doradczą. Członkowie Stowarzyszenia Kowali Polskich otrzymali koszulki okolicznościowe i naszywki z logo organizacji.
Wykładki wykonane podczas konkursu wzbogaciły zbiory Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Stanowić one będą dla młodych pokoleń doskonały przykład regionalnego wzornictwa i tradycyjnego sposobu kucia. Natomiast ławki zostaną wyeksponowane w otoczeniu Wieży Ariańskiej i na terenie Gminy Wojciechów i będą zdobić wieś kowalską a jednocześnie promować swoich wykonawców.
Imprezy urozmaicił kiermasz sztuki ludowej, wystawa wyrobów kowalskich oraz występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady. Pokazy kucia w wykonaniu najlepszych polskich mistrzów kowalstwa oraz wspaniałe koncerty zespołów Future Folk, Effect oraz Playboys przyciągnęły tysiące osób zainteresowanych sztuką kowalską. Do uatrakcyjnienia imprezy przyczyniła się również profesjonalna obsługa konferansjerska w wykonaniu Stanisława Jaskułki.
Impreza zakończyła się w późnych godzinach nocnych. Mamy nadzieję, ze zarówno kowale jak i publiczność spędzili miłe chwile na tegorocznym Święcie Kowali w Wojciechowie i z niecierpliwością czekają przyszłorocznego Spotkania, które planowane jest tradycyjnie na drugi weekend lipca.
Dziękujemy mistrzom za przepiękne prace pozostawione w Wojciechowie, podziwiamy ich talent i wkład pracy. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tych dzieł w Muzeum Kowalstwa i na terenie Wojciechowa.

Dziękujemy  instytucjom finansującym i wspierającym, a także sponsorom i patronom medialnym.

Stowarzyszenie Kowali Polskich | Podsumowanie Imprez Kowalskich Wojciechów 2019 - Stowarzyszenie Kowali Polskich
class="post-template-default single single-post postid-3010 single-format-standard samba_theme samba_left_nav samba_left_align samba_responsive wpb-js-composer js-comp-ver-5.1 vc_responsive"