Wojciechów czeka na młodych kowali

25 czerwca 2018

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie pełną parą przygotowuje się do rozpoczęcia XXIV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Rozstawiane są paleniska i kowadła, przygotowywana jest kuźnia na dwutygodniowego pobytu adeptów sztuki kowalskiej.  

Warsztaty rozpoczną się już jutro, 26 czerwca 2018 r. Realizowane są przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ich głównym celem realizowanego zadania jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.  

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym. Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim.

Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski.   Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu  i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

Warsztatowicze to osoby w wieku od 18 do 49 lat, w większości zawodowo związani  z pracą w metalu  –  ślusarze  i  metaloplastycy, ale są wśród nich również artyści – rzeźbiarze oraz pracownicy muzeów.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie: Andrzej Słowik – woj. podkarpackie, Kazimierz Kudła woj. podkarpackie, Ryszard Skuza – woj. świętokrzyskie.

Zapraszamy wszystkich miłośników kowalstwa do obserwacji zmagań młodych kowali.  Zajęcia będą się odbywać  na placu przed wojciechowską kuźnią, w godzinach 8 – 18.