Zarażamy pasją do kowalstwa

13 października 2017

Trwają pokazy kucia w rodzinnych miejscowościach uczestników Jesiennych Warsztatów Kowalskich Wojciechów 2017. 

Założeniem projektu „Kowalstwo – zarażamy pasją. Kształcenie kadry upowszechniającej polskie kowalstwo ludowe i artystyczne” było m.in. przygotowanie uczestników do prowadzenia pokazów dla grup dziecięcych i młodzieżowych. W ramach projektu każdy z młodych kowali po powrocie do domu miał za zadanie taki pokaz wykonać.

W miesiącu październiku kowale z różnych regionów Polski organizują pokazy kucia dla młodszej i starszej publiczności w swoich kuźniach lub w plenerze. Dotychczas kowali w akcji można było oglądać podczas „Małopolskiej Nocy Naukowców” na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i podczas „Babiogórskiej Jesieni” w Zawoi. Grupy dziecięce gościły też w kuźni w Siedliskach, a na zbliżający się weekend planowany jest nocny pokaz kucia w Muninie . Akcja ta pozytywnie wpływa na popularyzację zawodu kowala szczególnie wśród młodego pokolenia, a kowalom pomaga zdobyć nowe doświadczenia.

Wszystkich zainteresowanych organizacją takich wydarzeń w swoich miejscowościach zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Kowali Polskich.