IX Edycja Festiwalu Temperatury im. D.G. Fahrenheita

4 października 2017

Goście w barwnych strojach z minionych epok, grupy rekonstrukcji historycznych, wybuchowe pokazy i ciekawe warsztaty – to tylko część atrakcji, jaka czeka na nas podczas IX Festiwalu Temperatury im. Daniela Gabriela Fahrenheita, który odbędzie się 7 października, na Targu Węglowym w Gdańsku. Wstęp Wolny!

Już 7 października o godz. 14:00 na Targu Węglowym w Gdańsku rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Temperatury im. D.G. Fahrenheita. W tegorocznej edycji organizatorzy pragną zaprezentować pojęcie temperatury nierozerwalnie związanej z D.G. Fahrenheitem, jednak w zupełnie nowym ujęciu – jako temperaturę oręża. Przypomniana będzie również postać Hansa Strakowskiego – Budowniczego Gdańskich Fortyfikacji Miejskich
Na Targ Węglowy zawitają Goście w barwnych strojach z minionych lat i grupy rekonstrukcji historycznych z różnych epok. Główną gwiazdą Festiwalu będzie Namiestnik Chorągwi Husarskiej -Michał Ruda. Na przygotowanych stanowiskach będzie można nie tylko zobaczyć, ale również przymierzyć zbroje, hełmy, oraz inne elementy rycerskiego wyposażenia. Na gości czekają również liczne warsztaty m.in. z fechtunku, kowalstwa artystycznego i tańca. Nie zabraknie też wybuchowych pokazów na scenie i mrożących krew w żyłach eksperymentów naukowych.
Około godz.16.00 wyruszy kolorowa parada na trasie Targ Węglowy – Zielona Brama, w której wezmą udział formacje historyczne i goście. Jak co roku, organizatorzy przygotowali również liczne atrakcje dla najmłodszych. Powstanie specjalna przestrzeń zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i pneumatycznymi trampolinami. Podczas wydarzenia odbędzie się również charytatywna zbiórka dla Fundacji „Żyć z pompą”.
Przyjdź i doświadcz potęgi Nauki i Sztuki!
„Festiwal Temperatury imienia Daniela Gabriela Fahrenheita spaja kulturę, sztukę i edukację przybliżając ją mieszkańcom Gdańska. Patronem głównym całego festiwalu jest postać wielkiego inżyniera i odkrywcy Daniela Gabriela Fahrenheita, który przez swoje osiągnięcia jest znany na całym świecie.”

7 października 2017
Targ Węglowy – Gdańsk
14:00 – 19:00

PROGRAM SCENICZNY

14:00 Rozpoczęcie Festiwalu
14:15 Oprowadzenie po stanowiskach
14:30 Wywiad z Gwiazdą Festiwalu
14:45 Konkurs – Fahrenheit wśród nas
15:00 Występ zespołu tanecznego Kipi Samba15:15 Pokaz specjalny „Kraina Lodu”
15:35 Żywa lekcja historii
16:00 Wyjście parady
16:15 Quiz historyczny
16:30 Występ grupy ImProściej
16:50 Wywiad z Gościem
17:00 Pokaz specjalny „Alchemia Średniowiecza”
17:20 Konkurs – Rycerskie potyczki
17:30 Pokaz tańców dawnych
17:45 Gry, zabawy, animacje dla dzieci, rozstrzyganie konkursów
18:00 Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Góra Trolla
18:30 Pokaz specjalny „Efekty filmowe”
18:50 Zakończenie, podziękowania
19:00 Koniec Festiwalu

O godz. 16:00
PARADA FORMACJI HISTORYCZNYCH I GOŚCI (na trasie Targ Węglowy – Zielona Brama)

Mecenat
Miasto Gdańsk

Organizator:
Centrum EduFun – Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy
Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna”

Patronat honorowy
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Goście:
Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego, Żółty Regiment Piechoty Zamku Gniew, Gdyński Szwadron Krakusów; Michał Kopczyński – Płatnerz; Drużyna Grodu Dębogórze; Rycerska Szkoła Jazdy Konnej; Zespół muzyki dawnej Góra Trolla; Rebellium Gdańsk; Gdańska Rota Mieszczańska; Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej Biały Orzeł ; Muzeum Saperskie EXPLOSIVE; Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Fort; Hell On Wheels; Gdańska Szkoła Fechtunku Bractwa św. Jerzego; Polish Garrison 501st Legion – Pomeranian Squad; Kipi Samba; Leszek Supiński – Pracownia Kowalstwa „Kowal Oliwski”
Joanna Orlikowska – Hand Made Lampwork Beads & Jewellery; ImProściej; Fundacja „żyć z POMPĄ”

Patronat medialny: Trojmiasto.pl; Radio Gdańsk; Dziennik Bałtycki